Subscribe | E-Editions | River News 75˘ | Super Shopper - FREE | About Us | Contact Us | FREE Classified – Items Under $50
The Northwoods River News | Rhinelander, Wisconsin

Flanders Realty Group

home : sports : sports news
February 18, 2020

In this Dec. 7, 2019 file photo, Ellyse Younker competes in the 50-yard butterfly during the Freezin’ Season Invitational youth swim meet at the Heck Family Community Pool. (Bob Mainhardt for the River News)
In this Dec. 7, 2019 file photo, Ellyse Younker competes in the 50-yard butterfly during the Freezin’ Season Invitational youth swim meet at the Heck Family Community Pool. (Bob Mainhardt for the River News)
1/4/2020 7:30:00 AM
RSC announces results of Freezin' Season Invite

The Rhinelander Swim Club hosted its first meet of the season on Dec. 7, the Freezin' Season Invitational.

"With over 200 swimmers attending from 5 clubs, this meet was fantastic," the club stated in a press release.

Head coach Megan Cihla and assistant Andrew Thimm were on deck to lead the Hodags.

Results were as follows:

Claire Ably - 4th 25 breaststroke; 5th 25 backstroke; 6th 50 freestyle

Abbie Ames - 2nd 200 breaststroke; 5th 100 freestyle; 6th 100 breaststroke

Charlie Antonuk - 1st 100 individual medley, 50 butterfly, 50 backstroke, 100 breaststroke

Brock Arrowood - 1st 50 butterfly; 2nd 50 freestyle, 100 backstroke; 3rd 500 freestyle

Drayke Arrowood - 2nd 100 breaststroke; 4th 50 freestyle, 50 freestyle

Anthony Barnett - 3rd 100 freestyle, 200 freestyle; 4th 100 breaststroke

Zeva Barrett - 3rd 200 freestyle; 5th 100 freestyle

Stella Beach - 3rd 25 breaststroke; 4th 25 backstroke; 5th 50 freestyle

Aiden Blair - 6th 100 freestyle

Owen Blair - 4th 25 freestyle; 6th 25 backstroke

Lexie Bocek - 5th 200 freestyle

Sadie Bocek - 1st 200 IM; 5th 50 breaststroke

Claire Castleton - 1st 100 IM, 100 backstroke; 4th 100 butterfly; 6th 500 freestyle

June Chiamulera - 4th 100 freestyle

Ella Cordy - 4th 200 freestyle, 500 freestyle, 100 breaststroke

Alexia Corey-Luce - 4th 200 freestyle; 6th 100 IM

Paul Denis - 1st 200 freestyle, 100 IM; 4th 50 breaststroke

Shawn Denis - 1st 50 freestyle, 50 backstroke, 50 breaststroke

Dean Gillingham - 1st 50 breaststroke; 2nd 100 freestyle, 50 freestyle; 3rd 50 butterfly

Mia Gillingham - 3rd 100 IM; 4th 100 freestyle

Shelby Gould - 3rd 200 freestyle

Augusta Gruett - 3rd 200 freestyle; 5th 50 freestyle, 500 freestyle; 6th 100 butterfly

Camilla Gruett - 1st 400 IM; 2nd 100 breaststroke; 6th 50 freestyle, 50 backstroke

Ella Heck - 1st 100IM, 100 butterfly; 2nd 50 freestyle, 50 backstroke

Luci Henke - 1st 25 freestyle, 25 backstroke, 50 freestyle; 5th 25 breaststroke

Emma Houg - 1st 500 freestyle, 4th 100 freestyle

Collin Jorata - 25 freestyle, 100 freestyle; 2nd 50 freestyle, 25 breaststroke

Zacha King - 1st 200 IM, 100 backstroke, 500 freestyle

Lily Krueger - 4th 100 breaststroke

Margaret Lambert - 3rd 200 IM, 100 freestyle, 500 freestyle; 4th 50 freestyle

Viv Lamers - 1st 100 butterfly, 50 breaststroke; 3rd 50 backstroke; 4th 100IM

Chris Larson - 2nd 200 IM, 4th 50 backstroke, 5th 200 freestyle

Elena Larson - 5th 200 freestyle, 100 IM

Charlotte LeClair - 1st 25 breaststroke; 3rd 100 IM, 100 freestyle

Kaleb Lehmann - 1st 50 breaststroke, 100 IM, 2nd 100 freestyle

Alicia Lentine - 1st 200 butterfly; 4th 200 IM; 6th 50 freestyle

Rebecca Lentine - 4th 100 IM; 6th 50 backstroke

Trevor Marvin - 1st 200 freestyle, 200 IM, 100 backstroke, 100 breaststroke

Rylee Mickevicius - 1st 500 freestyle; 3rd 50 butterfly, 100 freestyle

Ella Miljevich - 2nd 100 freestyle; 3rd 50 breaststroke; 4th 100 backstroke

Max Miljevich - 3rd 25 backstroke, 25 breaststroke

Sophia Miljevich - 1st 200 freestyle; 2nd 50 freestyle; 3rd 100 butterfly, 100 breaststroke

Phoebe Moran - 1st 200 freestyle; 2nd 500 freestyle; 4th 200 IM; 5th 100 freestyle

Dolan O'Malley - 1st 100 IM, 100 butterfly; 2nd 500 freestyle, 200 freestyle

Judson O'Malley - 1st 50 freestyle, 100 freestyle; 2nd 50 butterfly, 50 breaststroke

Kellen O'Malley - 2nd 100 IM; 4th 50 backstroke; 5th 50 breaststroke

Grayson Osterman - 5th 200 freestyle

Kiley Pooch - 3rd 500 freestyle; 4th 200 freestyle

Tobias Scott - 4th 100 IM; 5th 50 breaststroke

Sam Sherwood - 6th 25 breaststroke

Samson Shinners - 1st 200 freestyle, 200 IM, 100 backstroke, 500 freestyle

Elias Simonsen - 2nd 100 backstroke, 4th 100 freestyle

Noelle St Pierre - 1st 200 breaststroke, 100 freestyle, 500 freestyle; 2nd 200 IM

Piper Stinebrink - 5th 200 freestyle

Sam Sundby - 1st 200 breaststroke; 4th 100 IM; 6th 100 freestyle

Lily Thorsen - 2nd 400 IM; 3rd 50 breaststroke; 5th 100 freestyle

Mya Vaugh-Smedbron - 4th 25 butterfly

Kierra Wendt - 4th 50 butterfly, 50 backstroke

Abi Winnicki - 1st 200 IM, 100 butterfly, 500 freestyle, 100 breaststroke

Matthew Wood - 2nd 200 freestyle; 3rd 50 backstroke; 4th 50 butterfly; 6th 50 breaststroke

Ellyse Younker - 1st 200 freestyle, 50 butterfly; 2nd 100 freestyle; 4th 50 freestyle

First-Place Relays: Mixed 10U Medley (J O' Malley, E. Heck, Mickevicius, C. Antonuk); Mixed 12U Medley (Shinners, S. Denis, Lamers, Houg); Mixed 14U Medley (Lambert, Sundby, King, Barnett); Mixed 10U 200 freestyle (Corey-Luce, L. Bocek, K. O'Malley, D. Arrowood); Mixed 12U 200 freestyle (B. Arrowood, Younker, Thorsen, D. O'Malley); Mixed 14U 200 freestyle (Ames, Cordy, Lentine, Castleton); Mixed 14U 200 freestyle (M. Gillingham, Barnett, A. Gruett, King).

Second-Place Relays: Mixed 12U Medley (Scott, Luce, S. Bocek, Gould); Mixed 10U 200 freestyle (Kenzie Paulson, M. Miljevich, Beach, Simonsen); Mixed 12U 200 freestyle (S. Denis, C. Gruett, Chiamulera, Larson).

Third-Place Relays: Mixed 10U Medley (Barrett, Chiamulera, D. Arrowood, Wood); Mixed 10U freestyle (Wendt, A. Blair, Osterman, Taylor McKinney).





Article Comment Submission Form
Please feel free to submit your comments.

Article comments are not posted immediately to the Web site. Each submission must be approved by the Web site editor, and meet the comment guidelines (see "Comment Guidelines" at right). There may be a delay of 24-48 hours for any submission while the web site editor reviews and approves it.

Note: All information on this form is required. Your telephone number and email address is for our use only, and will not be attached to your comment.
Submit an Article Comment
First Name:
Required
Last Name:
Required
Telephone:
Required
Email:
Required
Comment:
Required
Passcode:
Required
Anti-SPAM Passcode Click here to see a new mix of characters.
This is an anti-SPAM device. It is not case sensitive.
   


Advanced Search
search sponsored by



Subscription Login
LOGIN | SUBSCRIBE


Today's Circulars
Print-N-Save Coupons
Order photo reprints

Classifieds
Advertising Information

Community Connections
Submit to Newspaper...

Ced Vig's books for sale
Kris Gilbertson's 'I Recall...'

Sports Facebook
RN Sports on Twitter
Twitter

Reader Poll

Which RHS team-only sport will make the deepest WIAA playoff run?

Please select one:
Boys' basketball
Girls' basketball
Boys' hockey
Girls' hockey

View Results










Life
Facebook | All Things | Wisconsin Lottery | The Lakeland Times - affiliate | Winter Road Conditions | Snow/Trail Conditions


The Northwoods River News | Walker Communications, LLC
232 S. Courtney Street, Rhinelander, WI 54501 | Office (715) 365-6397 | Fax (715) 365-6361

Corporate billing office: The Lakeland Times / Lakeland Printing Inc. | P.O. Box 790, Minocqua, WI 54548 | (715) 356-5236 | Fax (715) 358-2121
Members of the Wisconsin Newspaper Association, Wisconsin Community Papers, Rhinelander Area Chamber of Commerce, Minocqua Area Chamber of Commerce

Site Design and Content | Copyright 2020 1up!

Software © 1998-2020 1up! Software, All Rights Reserved